Dekoratif Cam Boyama

Uygarlığın can damarı olan camın bulunuşu ve çıkış noktası ile ilgili çok kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bazı kaynaklara göre Fenikeliler tarafından bulundu. Mısırlılar döneminde dekoratif malzeme ve vitray yapımında kullanıldı.

Romalılar üfleme tekniğini kullanarak ilk cam tabakalarını yaptılar ve pencerelerde kullandılar. Ortacağ döneminde bugünde kullandığımız fabrikasyon cam işleme tekniği kullanılmaya başlandı.

Cam işleme tekniğinin sırları Hristiyanlar tarafından Venedik’e getirildi ve burada geliştirildi. Günümüzde bilinen Venedik cam sanatı ortaya çıktı.

Türklerde ise cam sanatı Selçuklular döneminde gelişme göstermiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’un fethiyle, camcılığın merkezi İstanbul olmuştur. 19. Yüzyıl cam süslemeciliğinin en parlak dönemidir.

Çeşmi Bülbül ve Beykoz işi bu dönemden günümüze ulaşan tekniklerdir. Cam süsleme sanatında vitray giderek daha önem kazanmakta, özellikle iç mimarlıkta kendine yer bulmaktadır.

Günümüzde boya sanayinin gelişmesiyle sade cam bir vazoyu kolayca şık,zarif ve dekoratif bir ev eşyasına çevirebiliriz.

Çok değişik çalışma teknikleri vardır. Boyların bir kısmı evde fırınlanır, bir kısmı ise belli bir süre sonunda kendini fikseler. Elde yıkanabilir.