Kurdela Nakış

M.Ö. 1200 yıllarında Uzakdoğu’da kullanılmaya başlayan ipek, pek çok maceralı yolculuklar geçirerek Akdeniz kıyılarına ulaşmıştır. “İpek”in sırrını ellerine geçiren Bizanslılar, ipek üretimini endüstri haline getirmişlerdir.

İpek kurdele ile yapılan iğne sanatı, 1800’lü yılların ortalarında popüler olmuştur. Öncelikle askeri üniformaların üzerinde kullanılmış, daha sonra sivil toplumda yeleklerin üzerinde görülmüştür.

3.Napoleon’un eşi Prenses Eugenie’in kıyafetlerinde kurdele nakışı kullanmasıyla sarayda da görülmeye başlandı. Kıyafetler ünlü House of Worth ilk hot couture mağazası tarafından tasarlanıyordu.

İğne sanatı bu çağlarda oldukça popüler oldu ve hemen ardından İngiltere’ye Avrupa’ya, diğer ülkelere ve ABD’ye ulaştı. 1815 yılında Amerika’da ilk kurdele fabrikası açıldı.

Dikiş makinesinin geliştirilmesiyle toptan üretim yapılmaya başlandı. Zengin halk nüfusunun artmasıyla, kurdele nakışlı kıyafetler oldukça ilgi ve talep gördü. Kullanılan şemsiyelerde de bu nakışa yer verilirdi.

Dönemin şaşaalı yaşamına paralel olarak kıyafetlerini günde beş kereye kadar değiştiren kadınlar sayesinde, couture mağazalar oldukça yoğun çalışmalar yapıyor ve kurdele nakışı da yaygınlaşmaya devam ediyordu.

Kraliçe Victoria döneminde ev dekorasyonunda ve aksesuarlarında da kullanılmaya başlandı.

19. yüzyıl sonunda özellikle Crazy Patchwork çalışmalarında süsleme amacıyla bu nakış kullanılmıştır.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da yeniden canlandırılan, iğne ile yapılan bu dekoratif sanat, günümüzde bizim ülkemizde de rağbet görmektedir.

 

Genel Bilgi

Genellikle süs olarak kullanılan ipek kurdeleler günlük hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır.

Güzel bir kurdele, bir hediyeye zerafet ve zenginlik katar, bir demet çiçeği süsler, bir saç biçimine renk katar, şapkaları,çantaları,kıyafetleri donatır.

Kullanımları çok eskilere dayanan kurdeleler tüm uygarlıklarda önemli rol oynamışlardır.

Bir ingiliz geleneği olan ipek kurdele işlemede kurdeleler dar ve yumuşak olduğu için her türlü kumaş için uygundur.

Genelde işlemede ipek kurdele kullanılsada, hacim ve şeffaflık katmak istediğimiz yerlerde organze kurdelelerde kullanılır. Ayrıca renk ve boyut katmak için dekoratif kurdeleler, çeşitli taş ve boncuklar vs. bize yardımcı olur.

Kullanılan kumaş işlemeyi tutacak kadar sağlam, kurdelenin geçeceği kadar esnek, aşınma ve yırtılmaya karşı dayanıklı olmalıdır.